fbpx

Inten OÜ

SWEDBANK AS
IBAN: EE902200221061048194
SWIFT/BIC: HABAEE2X

Põrkepiirde ABC

Avaleht / Põrkepiirde ABC

Põrkepiirded on passiivsed liiklusohutusabinõud, mis on välja töötatud lühiajaliste dünaamiliste koormuste vastu võtmiseks ning summutamiseks liiklusõnnetuse korral. Põrkepiirete mõte seisneb selles, et tagada võimalikult suur ohutus kohtades, mis võivad tekitada ohtlikke olukordi või olla liiklejatele ohtlikud. Ohutus teedel on olnud väga aktuaalne läbi aegade. Ka Eestis on loodud erinevaid kriteeriume põrkepiirete asutamiseks. Erinevatel teedel ja sildadel peab olema kasutatud õiget põrkepiiret, valik tehakse vastavalt kahele juhendile. Kasutatakse EVS-EN 1317 standardit ning kasutusel on ka Maanteeameti juhend „Juhend passiivse ohutuse tagamiseks teedel sõidukipiirdesüsteemide abil“.

 

Hetkelisi koormusi suudavad piirdesüsteemid ohutult absorbeerida vaid siis, kui nende mõjumise suund on suunaga piirdeprofiili poole ning samaaegselt piki piirdeprofiili. Sellest tulenevalt ei tohi piirdesüsteemi koormata selleks mitte ettenähtud viisil.

Keelatud on piirdesüsteemi koormata staatiliselt mistahes suunast:

* tagant poolt ette (tee telje) poole

* vertikaalselt ülevalt alla (nt mingisuguste materjalide totuspinnana, talihoolde käigus lumehulkade piirdesüsteemi peale kuhjamine vms)

 

Samuti on mittesoovitav piirdesüsteemi vertikaalne koormamine nõrgalt seotud pinnaste puhul, kuna koormuste tagajärjel võivad piirdepostid vajuda sügavamale pinnasesse, mistõttu muutub piirdesüsteemi kõrgus sõidutee tasandi suhtes ning piirdesüsteem muutub stadardile EVS – EN 1317 mittevastavaks.

HELISTA MEILE